Proszę czekać na załadowanie zdjęcia panoramicznego poniżej:

Powyżej: Kościół pw. św. Marii Magdaleny w Rabce

Kościół św. Marii Magdaleny - mieszczący się przy ulicy Władysława Orkana 8. Wybudowany w stylu neogotyckim, w latach 1902-1908. Do budowy kościoła przystąpiono z chwilą, gdy stary, drewniany kościół (obecnie Muzeum im. Orkana) stał się niewystarczający dla potrzeb rozrastającej się parafii. Zasługi przy budowie położył ówczesny proboszcz ks. Jakub Zych, rodem z Chochołowa i wikariusz ks. St. Kwiatkowski, uchodźca z Królewca. Budowę prowadził architekt Sławomir Odrzywolski.

Świątynie konsekrował w 1923 r. ks. bp Anatol Nowak Sufragan krakowski. W 1929 roku kościół otrzymał piękną polichromię wykonaną przez artystę malarza Giebułtowskiego z Oświęcimia. W ołtarzu głównym znajdują się dwa obrazy: św Marii Magdaleny którą obrano patronką Kościoła i parafii oraz łaskami słynący obraz Matki Bożej Rabczańskiej, przeniesiony ze starego kościoła. W 2004 w kościele odbył się I Festiwal Muzyki Organowej, w tym samym roku rozpoczęto remont kapitalny organów. W skład zespołu wchodzi kościół, cmentarz przykościelny, ogrodzenie z pseudobastionami, budynek gosp. (w linii ogrodzenia).


Zobacz też: Muzeum Władysława Orkana

Obecny modrzewiowy kościół w Rabce - Zdroju został wzniesiony w latach 1600-1606. Kościół jest jednym z najcenniejszych zabytków drewnianej architektury sakralnej. Słupowo-ramowa konstrukcja wieży dobudowanej w XVIII wieku nie zawiera gwoździ. Ozdobą wieży jest nadwieszona izbica i barokowy hełm z latarnią, na dachu kościoła znajduje się przepiękna barokowa wieżyczka na sygnaturkę. Cała świątynia kryta jest gontem. Grupa Ukrzyżowanie zdobiąca zewnętrzną ścianę zamykającą prezbiterium pochodzi z 1775, boczne ołtarze są rokokowe, a główny neobarokowy pochodzi wg tradycji z XIX wieku, ozdobiony został obrazem św. Trójcy, św. Franciszka i św. Dominika. Cennym zabytkiem są organy wraz z balkonem dla chóru z 1778. Kościół otacza kamienny XVIII wieczny mur wraz z trzema bramkami i kapliczkami.

W latach 1929-1936 kościół został przekształcony z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Muzeum im. Władysława Orkana, nadanie imienia odbyło się za osobistą zgodą pisarza. Muzeum mieści się w wieży-dzwonnicy zabytkowego kościoła. Placówka została uroczyście otwarta w sierpniu 1936. W pięciu pomieszczeniach zgromadzono uporządkowane tematycznie przedmioty z XIX i XX wieku prezentujące dawny świat górali zamieszkujących Beskidy. Eksponaty poświęcone są sztuce, ubiorowi, rzemiosłu wiejskiemu i gospodarce. Zgromadzono także instrumenty muzyczne, zabawki oraz zdjęcia Władysława Orkana i jego matki jak również dwa pastele malowane ręką pisarza.

Kościół znalazł się na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.